Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie

Książka Natalii de Barbaro “Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie” (https://www.taniaksiazka.pl/czula-przewodniczka-kobieca-droga-do-siebie-natalia-de-barbaro-p-1487545.html) to wyjątkowa lektura dla współczesnych kobiet. Odnajdzie się w niej każda, bez względu na status i role społeczne.

Kobiece lokatorki

Natalia de Barbaro objaśnia funkcjonowanie kobiety w dzisiejszym świecie, tworząc postaci mieszkające w każdej z nas. Czytelniczki poznają Potulną, Królową Śniegu i Męczennicę. Wszystkie trzy mieszkają w każdej kobiecie i na zmianę przejmują stery. Wyrosłe z przekonań o sobie samej i świecie, kierują zachowaniami, postawami, myślami. Niestety, żadna z nich nie jest przychylna swojej gospodyni. Potulna chce wszystkim usłużyć, kosztem siebie samej. Królowa Śniegu, zimna i racjonalna, nie pozwala na żaden błąd, nawet najmniejsze potkniecie. Męczennica poświęca się dla wszystkich i oczekuje wdzięczności, wywołując w innych poczucie winy. Brzmi znajomo, prawda?

Na szczęście, nie są to wszystkie lokatorki kobiecego wnętrza. Nad nimi wszystkimi czuwa Czuła Przewodniczka i Dzika Dziewczynka. Kim one są?

Czułość i dzikość

Czuła Przewodniczka to taka wewnętrzna postać, która ucisza pojękiwania Potulnej, złośliwość Królowej Śniegu i marudzenie Męczennicy. Ona jest czuła, dba, troszczy się, stawia granice. Umie powiedzieć “nie”, kiedy czuje się wykorzystywana i “tak” wiedząc, że tego chce. Zagłuszana przez trzy inne, czeka spokojnie i bez wyrzutów na moment, w którym będzie mogła być usłyszana. To uosobienie życzliwości do siebie samej, komitywy i przyjaźni ze sobą.

Dzika Dziewczynka natomiast dąży do zabawy, szaleństwa i śmiechu. Jest spontaniczna, zachwyca się tym, czym dorośli często nie mają czasu się zachwycić. To nasze wewnętrzne dziecko, dzięki któremu możemy poczuć, że żyjemy i czerpać radość z codzienności.

Kobiecie nie wypada

Kobiety mają tę nieprzyjemność życia w okowach wielu powinności, zaczynając od makijażu, ogolonych nóg, odpowiedniej figury na odpowiedzialności za czystość domu, organizację życia swojego i innych oraz powściągliwości emocjonalnej skończywszy. Natalia de Barbaro w “Czułej Przewodniczce” pokazuje, że to nie tak. To schematy i powinności narzucone nam z zewnątrz. One nie są nasze. Zachęca czytelniczki do wsłuchania się w głosy swoich Czułych Przewodniczek i życia w zgodzie ze sobą, w łagodności i życzliwości. Kobieta ma prawo czuć, ma prawo nie chcieć, ma prawo zadbać o siebie, zamiast o wszystkich innych.

Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie” to książka, która porusza, inspiruje, bawi, pokazuje kierunek, w którym można pójść i na pewno zostaje w czytelniczkach na długo.